Niemcy – zasady wjazdu COVID-19

Niemcy raz w tygodniu aktualizują listę państw objętych dodatkowymi wymaganiami dla osób z nich wjeżdżających, od 28.03 Tyrol (Austria), Słowacja i Czechy nie będą już uznawane przez RFN jako obszary wysokiego ryzyka ze względu na występujące mutacje COVID-19.

Następujące kraje są obecnie obszarami o wysokiej zachorowalności:
  • Albania
  • Andora
  • Armenia
  • Bośnia i Hercegowina
  • Bułgaria
  • Chorwacja
  • Czarnogóra
  • Cypr
  • Estonia
  • Francja (prócz departamentu Moselle)
  • Holandia (Niderlandy) od 6.04.2021 r.
  • Kosowo
  • Łotwa (do 11.04)
  • Malta (do 11.04)
  • Mołdawia
  • Macedonia Północna
  • Polska
  • Szwecja
  • Serbia
  • Słowacja (do 11.04)
  • Słowenia
  • Turcja
  • Republika Czeska
  • Ukraina
  • Węgry

Następujące kraje są obecnie uważane za obszary z nowymi wariantami wirusów:

• Francja – departament Moselle

Pełna lista na stronie RKI

Na osobach, które w ramach swojej pracy zawodowej przewożą drogą lądową, kolejową, wodną lub powietrzną przez granicę osoby, towary lub dobra spoczywają następujące obowiązki:

Obszary o wysokiej zachorowalności:

• Zgłoszenie wjazduobowiązkowo deklaracja wjazdu (w razie problemów deklaracja papierowa), niewymagana pod warunkiem tranzytu bez postojów przez kraj z listy.
  • Negatywny test na COVID-19 niewymagany pod warunkiem, że przebywali w obszarze o wysokiej zachorowalności tylko 72 godziny lub ich pobyt w Niemczech potrwa tylko 72 godziny. W przypadku transportu do  Meklemburgii kierowcy zawsze muszą mieć negatywny test nawet jeśli nie będą tam przebywać 72h. Na przejściu granicznym w Lubieszynie można zrobić test, a osoby bez testu nie są wpuszczane na terytorium Niemiec.

Obszary z nowymi wariantami wirusów:

Każdy kto przebywał w jednym z tych regionów w ciągu ostatnich 10 dni musi posiadać negatywny test na obecność COVID-19, który nie może być starszy niż 48h. Aktualnie wymogi RKI spełniają testy PCR, LAMP, TMA i szybkie testy antygenowe. Szybkie testy antygenowe muszą spełniać kryteria Światowej Organizacji Zdrowia – czułość ≥ 80%, swoistość ≥ 97%

Ze względu na możliwe nagłe zmiany przepisów landowych, prosimy o sprawdzanie aktualnych informacji na stronach odpowiednich landów:

W przypadku wątpliwości należy kontaktować się z właściwym urzędem ds. zdrowiaTylko niemieckie urzędy mogą dokonywać wiążącej wykładni obowiązujących przepisów w Niemczech i udzielić w indywidualnym przypadku ewentualnego zwolnienia z obowiązku kwarantanny.

Źródło: rki.de, unece.org, gov.pl