Niemcy – zasady wjazdu COVID-19

Wjeżdżając z Polski do Niemiec nie obowiązuje już rejestracja kierowców, ani posiadanie negatywnych testów na COVID – 19.

Następujące kraje są obecnie obszarami o wysokiej zachorowalności:

• Wielka Brytania
  • Portugalia –
  • Rosja –
  • Gruzja – od 25.07.2021 r.
  • Hiszpania – od 27.07.2021 r.
  • Niderlandy – od 27.07.2021 r.

Pełna lista na stronie RKI

Na osobach, które w ramach swojej pracy zawodowej przewożą drogą lądową, kolejową, wodną lub powietrzną przez granicę osoby, towary lub dobra spoczywają następujące obowiązki:

Obszary ryzyka

• Kwarantanna – wymagana jedynie w Brandenburgii w przypadku pobytu dłuższego niż 72h.

Obszary o wysokiej zachorowalności:

• Negatywny test na COVID-19 niewymagany pod warunkiem, pobytu do 72 godzin. Szybkie testy ważne są do 48, a PCR do 72h.Testy można zastąpić zaświadczeniem o kompletnym szczepieniu (ważne 14 dni od ostatniej dawki) lub testem PCR potwierdzającym status ozdrowieńca (od 28 dni do 6 miesięcy).

Obszary z nowymi wariantami wirusów:

• Zgłoszenie wjazdu wymagane w przypadku pobytu dłuższego niż 72h deklaracja wjazdu (w razie problemów deklaracja papierowa).
  • Negatywny test na COVID-19 – obowiązkowy (szybkie testy ważne są do 24, a PCR do 72 godzin).
  • Kwarantannaobowiązkowa w przypadku pobytu dłuższego niż 72h.

Ze względu na możliwe nagłe zmiany przepisów landowych, prosimy o sprawdzanie aktualnych informacji na stronach odpowiednich landów:

W przypadku wątpliwości należy kontaktować się z właściwym urzędem ds. zdrowiaTylko niemieckie urzędy mogą dokonywać wiążącej wykładni obowiązujących przepisów w Niemczech i udzielić w indywidualnym przypadku ewentualnego zwolnienia z obowiązku kwarantanny.

Źródło: rki.de, unece.org, gov.pl