Pożegnaliśmy Romualda - Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych

Pożegnaliśmy Romualda

Kilkaset osób towarzyszyło w ostatniej drodze Romualdowi Szmytowi, wieloletniemu prezesowi Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych, pracującemu z wielkim zaangażowaniem na rzecz środowiska polskich przewoźników drogowych. Społecznika żegnali najbliżsi, krewni, przyjaciele, współpracownicy, koledzy po fachu, przedstawiciele organizacji przewoźników drogowych i lokalnych władz.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła msza święta w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Szczecinie. Nabożeństwo żałobne odprawił proboszcz ksiądz prałat dr Zygmunt Wichrowski, który wspominając zmarłego nie próbował ukryć wzruszenia. – Znaliśmy się od ponad 9 lat i łączyła nas prawdziwa przyjaźń. Romuald był człowiekiem o wielkim sercu. Jego obecność łagodziła spory, wnosiła spokój, radość, dawała nadzieję – powiedział ks. Zygmunt Wichrowski.

Romuald Szmyt został pochowany na cmentarzu centralnym w Szczecinie. Kondukt żałobny liczył ponad 200 osób. Oprócz najbliższych, rodziny i przyjaciół w ostatniej drodze towarzyszyli zmarłemu m.in. współpracownicy z Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych, przedstawiciele Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego, przedstawiciel TLP, przedstawiciele regionalnych organizacji przewoźników drogowych, przedsiębiorcy z branży transportowej, delegacja Inspekcji Transportu Drogowego oraz reprezentanci innych organizacji społecznych i wojskowych.

Śp. Romuald Szmyt został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę „Złotym Krzyżem Zasługi”, który na ręce małżonki przekazał Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Przy grobie, który pokryła niezliczona liczba wieńców i wiązanek, wygłoszono wspomnienia o zmarłym. – Romualdzie, drogi przyjacielu, nie możemy uwierzyć, że nie ma ciebie wśród nas. Przywołamy cię wtedy, gdy będziemy potrzebować twojej mądrości, na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci – powiedział przedstawiciel zarządu Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych.