Zakazy jazdy pojazdami z silnikami diesla w wybranych miastach w Niemczech

W lutym 2018 r. federalny sąd administracyjny umożliwił wprowadzanie zakazów jazdy pojazdami silnikiem diesla. Coraz więcej sądów zarządza nowe zakazy jazdy dla starszych silników diesla.

Poniżej przegląd miast i regionów gdzie takie zakazy już obowiązują lub są planowane:

Aachen: właściwy sąd administracyjny nakazał miastu przygotować do końca roku 2018 zakazy jazdy dla starszych silników diesla.

Berlin: od 01.07 2019 r. ma być zamknięte centrum miasta dla pojazdów z silnikiem diesla klasy ekologicznej od Euro 0 do Euro 5. Dotyczyć to będzie następujących ulic: Reinhardtstrasse, Brückenstrasse, Fried¬richstrasse, Kapweg, Alt Moabit, Stromstrasse, Leipziger Strasse, Leonorenstrasse.

Bonn: zakaz jazdy ma obowiązywać dla pojazdów z silnikiem diesla klasy ekologicznej od Euro 0 do Euro 4 w centrum miasta na dwóch ulicach od 01.04.2019 roku. Rząd Nadrenii- Północnej Westfalii zapowiedział wnieść odwołanie od zaplanowanych zakazów jazdy w czterech miastach landu. Zakaz dotyczyłby Hügelstrasse przy tunelu miasta i Heinrichstrasse. Na tych ulicach będą mogły poruszać się tylko pojazdy z klasą ekologiczną Euro 6.

Essen: sąd administracyjny w Gelsenkirchen zarządził zakaz jazdy na autostradzie A 40. Oprócz tego zakaz jazdy dotyczyłby 18 dzielnic miasta Essen. Od 01.07.2019 r. będą mogły poruszać w tych dzielnicach tylko pojazdy z klasą ekologiczną Euro 5 i Euro 6. We wrześniu 2019 r. mają być nawet wykluczane w zakazanych strefach jazdy pojazdy klasy ekologicznej Euro 5.

Frankfurt/Main: Według postanowienia sądu zakaz jazdy miał pierwotnie obowiązywać już od 01.01.2019 r. dla pojazdów z silnikiem diesla klasy ekologicznej od Euro 0 do Euro 4. We wrześniu 2019 zakaz jazdy miał być rozszerzony na klasę Euro 5. Zakaz jazdy obowiązywałby w Frankfurtskim trójkącie autostradowym. Realizacja zakazów jazdy została na razie wstrzymana do ostatecznego wyjaśnienia przez sąd, ponieważ miasto zaskarżyło wyrok sądu.

Gelsenkirchen: W tym mieście zakaz jazdy ma obowiązywać tylko na jednej ulicy, mianowicie ulicy głównej Kurt-Schumacher-Strasse od 01.07.2019 roku. Tam będą mogły poruszać się tylko pojazdy z silnikiem diesla klasy ekologicznej Euro 6, bo obciążenie dwutlenkiem azotu (NO2) przekracza wartość maksymalną.

Hamburg: Przy Łabie obowiązują zakazy jazdy już od 31.05.2018 roku. Dotyczy to dwóch odcinków ulic z łączną długością 2,2 km. Diesle mogą tam poruszać się tylko z klasą ekologiczną Euro 6.

Kolonia: W Kolonii zakaz jazdy ma obowiązywać od 01.04.2019 r. w kolońskiej strefie środowiskowej. Ona ma wielkość 88 kilometrów kwadratowych i obejmuje prawie całe centrum miasta. Wyłączone mają być najpierw pojazdy z silnikami diesla klasy ekologicznej od Euro 0 do Euro 4. Od 01.09.2019 r. zakazem mają zostać objęte również diesle klasy ekologicznej Euro 5.

Mainz/Moguncja: Jeśli miasto w pierwszej połowie 2019 r. nie dotrzyma wartości maksymalnych zanieczyszczenia powietrza, zmuszone będzie zarządzić zakaz jazdy. Tak wyrokował miejscowy sąd administracyjny. Dopiero wtedy zadecyduje się, z których dzielnic miasta wyłączone zostaną starsze diesle.

Stuttgart: W stolicy Badenii -Württembergii zakazy jazdy obowiązują już od stycznia 2019 r. W strefie środowiskowej w centrum miasta. Dotyczy to pojazdy z silnikami diesla klasy ekologicznej od Euro 0 do Euro 4.

Rząd niemiecki zamierza zmienić przepisy kodeksu drogowego dla zakazów jazdy dieslem. Tekst nowelizacji jest w obecnej chwili nieznany.

Źródło: media niemieckie/opracowanie własne
Przewiń do góry